Menu Zamknij

O depresji

Czym jest depresja?
Depresja to jedna z najpowszechniejszych chorób psychicznych, na którą z roku na rok zapada coraz więcej osób. Dotyka zarówno młodych, jak i starszych, mężczyzn i kobiety, bogatych i biednych.

Co może ją powodować?
Jak podkreślają badacze, długotrwały i intensywny stres może być czynnikiem wywołującym depresję. Codzienne życie dostarcza nam duże porcje stresu, dlatego warto robić wszystko, by unikać dodatkowych trudnych sytuacji. Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, wiele stresogennych okoliczności fundujemy sobie sami, mimo tego, że przy niewielkim nakładzie energii dałoby się ich uniknąć. Dobra organizacja codziennych obowiązków, dystans i odpowiednie ustawienie życiowych priorytetów mogą sprawić, że życie będzie przyjemniejsze i lepsze.

Jak zapobiegać?
Nasze ciało i umysł potrzebują odpoczynku. Często o tym zapominamy, a nasze ciało i umysł nie mają kiedy się zregenerować. Odpoczywać trzeba umieć, a jeśli się tego nauczymy, z pewnością zmniejszymy ryzyko wystąpienia depresji.

Potrzebują także dobrego paliwa. Do swojego pierwszego auta nie polejecie na pewno złego paliwa. A w swoje ciało bardzo często wrzucacie śmieci, do tego bezwartościowe odżywczo. Zdrowe, zróżnicowane i pełnowartościowe posiłki spożywane regularnie i bez pośpiechu, oraz codzienna, niezbędna dawka snu to podstawa.

Wiele osób ma tendencję do stawiania sobie celów ponad swoje możliwości. Myślisz, muszę być jak…, muszę dostać szóstkę, muszę się dostać do tego liceum, itd. Powoduje to ciągły stres, zaniżone poczucie własnej wartości, obwinianie siebie i poczucie niespełnienia. Tymczasem wystarczy, abyśmy ustawili sobie poprzeczkę na takiej wysokości, która leży w naszym zasięgu. Pamiętajmy także, że jeśli sami wymagamy od siebie zbyt wiele, otoczenie również zaczyna stawiać nam wygórowane oczekiwania. Mając problem z ich realizacją, czujemy mniejszą akceptację, spada nam samoocena i czujemy się do niczego.

Jak leczyć?
Jeśli podejrzewasz u siebie depresję (TUTAJ – kliknij, możesz sobie zrobić mały test) powinieneś porozmawiać z psychologiem lub psychiatrą. To taki sam jak każdy inny, a depresja to też jedna z chorób. Nie ma się czego wstydzić, a przecież leczyć trzeba. Nie możesz całego swojego życia przekreślać nie lecząc depresji. Możesz dużo stracić i wiele nie osiągnąć zmagając się tą chorobą samotnie.

Możesz też zadzwonić do Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka (800 12 12 12). Nasi konsultanci pomogą Ci poznać chorobę i pomogą w rozpoczęciu leczenia.

Dla tych, którzy nie wiedzą – na szczęście – czym jest depresja Justyna Kowalczyk (tak, tak, Justyna także choruje na depresję!) poleca ten oto filmik.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strefa Młodych