Hot! Wigilijne przesądy

Zazwyczaj w Wigilię spotykamy się ze swoją rodziną i razem spędzamy ten magiczny czas. Ubieramy choinkę. Tego dnia spożywamy również tradycyjną kolację – wieczerzę wigilijną. Powinno się na niej znajdować 12 potraw. Najpopularniejszymi są: kluski z makiem, barszcz z uszkami, karp i pierogi z kapustą. Pod biały obrus wkładamy wiązankę siana i zostawiany miejsce dla niespodziewanego gościa.

Tradycją tego dnia jest również to, że kolację rozpoczynamy wraz z pojawieniem się na niebie pierwszej gwiazdki. Jak każe obyczaj, wieczerzę powinno się rozpoczynać modlitwą. Następnie członkowie rodziny przełamują się opłatkiem, składają sobie życzenia.

Są również przesądy związane ze świętami Bożego Narodzenia. Jest przesąd mówiący o tym, aby skosztować, choć trochę, każdej potrawy, by nie zaznać głodu w nadchodzącym roku. Choinka zaś była uznawana za drzewko szczęścia i pomyślności. Zawieszane na niej ozdoby też miały odrębne znaczenie:

  • bombki i lampioniki – miały chronić dom od uroku, dostępu złych mocy, a także odwracały ludzką nieżyczliwość od domowników;
  • łańcuchy – wzmacniały rodzinne więzy i strzegły dom przed głodem i kłopotami;
  • aniołki – uznawane były za opiekunów domu, a także roznosicieli radosnych nowin;
  • dzwoneczki i ozdoby w kształcie instrumentów muzycznych – przyciągały dobre moce i odstraszały złe;
  • gwiazda – miała pomagać w powrocie do domu członkom rodziny mieszkającym w dalekich stronach.

Informacje zawarte w artykule zaczerpnęłam z książki pod tytułem „Przesądy” autorstwa: Izabeli Podlaskiej i Miłosławy Korgulskiej.

Nadesłała: Natalia Świderska

Ciekawy artykuł? Podziel się ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola: *