Hot! Strona po Twojej stronie!

Nasza rzeczywistość dziś, to rzeczywistość wirtualna i realna. Wbrew pozorom nie ma między nimi dużej różnicy. Obie są równie ważne, prawda? Często cyfrowe narzędzia mocno ułatwiają życie, dają wiedzę, czy  niezwykłe znajomości. Dlatego zachęcamy Was do stworzenia strony Waszej szkoły. Takiej nieoficjalnej, bez nauczycieli i dyrekcji, bez rodziców. Nie jest to naprawdę trudne i drogie. Spokojnie możecie się na to złożyć dosłownie w kilka osób.

CIEKAWOSTKA: wiecie, że portal internetowy to też prasa? 20 kwietnia obchodzimy Dzień Wolnej Prasy. Może to dobry czas, by zacząć myśleć o niezależnym medium w Waszej szkole? Za pomocą takiego narzędzia moglibyście informować innych o ciekawych wydarzeniach, dyskutować o problemach, skrzykiwać się na akcje czy imprezy szkolne.

By strona zaistniała w Internecie musi mieć:

– nazwę = domenę,

– wygląd = pliki strony, jej zawartość,

– miejsce, gdzie te pliki będą przechowywane = serwer.

Nazwę, czyli domenę kupujemy na stronach, które prowadzą sprzedaż domen. Najtaniej można kupić domenę np. na serwisie: www.najtanszedomeny.pl czy www.pl.godaddy.com Warto kupować domeny z końcówką .net. to koszt ok. 40 zł. Nie dość, że wg fachowców to przyszłość, to jeszcze są zdecydowanie tańsze niż .com (ok. 60 zł), czy .pl (ok. 100 zł). Te opłaty to opłaty za cały rok. Tak więc mamy już nazwę np. gimleszno.net, gimgdansk.net J

„Jak zbudować stronę?! Matko! Zupełnie się na tym nie znam, nie mam pojęcia, chyba zemdleję!” Spokojnie. Wszystkiego możesz się nauczyć i wszystko jest na youtubku. Uwierz!

Największy zbiór darmowych motywów (= wyglądów strony) na jednym z najlepszych silników do budowy strony, czyli WordPressie, znajduje się tutaj: http://wpzen.pl/szablony/

Motyw Courage

Darmowy szablon do strony magazynowej, portalowej.

 

WordPress (w przeciwieństwie do html) to system zarządzania treścią. Oznacza to, że na Twojej stronie możesz, bez znajomości budowy stron, zamieszczać informacje. System ten jest tak prosty, że jeśli potrafisz obsługiwać worda, to będziesz potrafił/a administrować stroną swojej szkoły. Klikasz tylko DODAJ NOWY i zamieszczasz newsa z życia szkoły, podporządkowując go do odpowiedniej (utworzonej przez siebie) kategorii. Jak to w praktyce funkcjonuje? Możesz zobaczyć na stronie www.strefamlodych.pl! Wszystkie wpisy to kolejne newsy na portalu, a menu i opisy to właśnie te kategorie.

Gdy już sobie wybierzesz wygląd swojej strony musisz ją zainstalować na serwerze. Na wspomnianym wcześniej youtubku mnóstwo jest filmów, dzięki którym bezpiecznie przejdziesz przez ten proces, np. ten:

Tu dochodzimy do ostatniego punktu, czyli miejsca przechowywania Twojej strony, jej domku 😉 – czyli  do serwera. Jedna z najlepszych i najtańszych opcji to firma, która uzależnia opłatę od odwiedzin strony. A jeśli założyć, że strona szkolna nie będzie oblegana przez tysiące fanów to dobra opcja: https://zenbox.pl/ Możecie też oczywiście szukać lepszych okazji. Wystarczy wpisać w google: „hosting”.

Jeśli będziecie mieć jakieś pytania czy wątpliwości to piszcie śmiało! Postaramy się Wam pomóc w budowie Waszych szkolnych stron. Nie dość, że to naprawdę pożyteczne umiejętności, świetna praktyka dla przyszłych studiów czy pracy, to jeszcze – zapewniamy! – będziecie mieli dużo fanu i satysfakcji w stworzeniu czegoś dla Waszych koleżanek i kolegów w szkole.

Ciekawy artykuł? Podziel się ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola: *