Hot! Rok 2014 Rokiem Jana Karskiego

Jan Karski był jednym z kurierów Polskiego Państwa Podziemnego w czasie drugiej wojny światowej. Być może tym najważniejszym.

W czasie jednej z misji do Francji został aresztowany przez Gestapo. Po brutalnych przesłuchaniach próbował popełnić samobójstwo obawiając się, że podczas kolejnych tortur może zdradzić Niemcom istotne informacje o polskim Podziemiu. Odratowany, trafił do więziennego szpitala, z którego został odbity dzięki pomocy polskiego Związku Walki Zbrojnej.

W 1942 pod pseudonimem Jan Karski, którego odtąd będzie stale używał, wyruszył w kolejną misję, tym razem do Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Jednym z jego głównych zadań było poinformowanie aliantów o tragicznej sytuacji ludności żydowskiej pod okupacją niemiecką. Zbierając informacje na ten temat, dwukrotnie (!) przedostał się do warszawskiego getta, a także do obozu przejściowego w Izbicy, z którego Żydzi kierowani byli do obozów zagłady.

O Janie Karskim powstał nawet komiks pod tytułem: CZŁOWIEK, KTÓRY ODKRYŁ HOLOKAUST.

O Janie Karskim powstał nawet komiks pod tytułem: CZŁOWIEK, KTÓRY ODKRYŁ HOLOKAUST.

Te przerażające wizyty odmieniły jego życie, a koszmarne wspomnienia z tych dni zachował w pamięci na zawsze. O tragicznym losie Żydów, o ich zagładzie, opowiadał – apelując o pomoc – najwyższym przedstawicielom sił alianckich, m.in. prezydentowi USA Franklinowi D. Rooseveltowi, ministrowi spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Antoniemu Edenowi oraz przedstawicielom środowisk politycznych i społecznych w Wielkiej Brytanii i USA.

Jego starania nie przyniosły jednak żadnego skutku… Wielu nie było w stanie uwierzyć nawet w to, co mówił, czego dowodził.

Zobaczcie film o Janie Karskim. To nie jest film o Jamesie Bondzie. TO JEST PRAWDZIWY BOHATER.

Jeśli chcecie poczytać i poznać lepiej Jana Karskiego odwiedźcie stronę www.jankarski.org.pl

Ciekawy artykuł? Podziel się ze znajomymi!

1 komentarz

  1. Patron mojej szkoły to Karski. Ciesze sie że tutaj go opisujecie bo to super gość. Nawet kiedyś z nim gadałem. Straszne to wszystko co przeżył. My go pamiętamy też. Wiecie Jan Karski powiedział: Tyle naprawdę żyjemy, ile żyje pamięć o nas.
    Pozdraiwam wszystkich uczniów ze szkół Jana Karskiego!

Dodaj komentarz

Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola: *