Hot! Rodzice się rozwodzą

Co Cię czeka?

W całym tym rozwodowym zamieszaniu wielu rzeczy nie będziesz rozumieć. Postaramy się przedstawić Ci najważniejsze.

Co więc Cię czeka? W związku z rozwodem na sali sądowej lub w mediacji (to zdecydowanie lepsze dla Was wyjście!) rodzice muszą ustalić kilka bardzo ważnych dla Ciebie w przyszłości kwestii. Teraz pewnie o tym nie myślisz albo nie zdajesz sobie sprawy, ale będziecie musieli np. ustalić:

  • u kogo zamieszkasz na stałe,
  • gdzie, kiedy i na jakich zasadach będziesz się spotykać z drugim z rodziców,
  • w jakiej religii będziesz się wychowywać, jakie i gdzie będziesz spędzać święta,
  • kto będzie chodził na Twoje wywiadówki, odbierał Cię ze szkoły,
  • kto i jak będzie płacił za Twoje zajęcia pozalekcyjne, wyjazdy, wakacje,
  • czy będzie Ci wolno mieć np. psa i z nim odwiedzać drugiego z rodziców, kto o tym zdecyduje,
  • wreszcie, ile drugi rodzic będzie płacił na Twoje utrzymanie.

Takich spraw do ustalenia pojawi się pewnie więcej, dlatego potrzebny jest spokój, by wszystkie je powoli rozwiązywać. Twoi rodzice mogą skorzystać z usług mediatora. Mediator to osoba, która pomoże im się dogadać we wszystkich kwestiach związanych z rozwodem, tych choćby, które wcześniej wymieniliśmy. Mediator nie jest sądem, więc to wyjście i tańsze, i prostsze, ale musisz się przygotować na to, że Twoi rodzice będą tak źli na siebie, że nie dadzą rady porozumieć się przed mediatorem.

Wtedy sprawa trafia do sądu rodzinnego. To sąd ustali na podstawie różnych dowodów, świadków, o wszystkich tych sprawach związanych z Waszą rodziną.

FOTO: Shutterstock.

Twoje prawa

W mediacji i przed sądem masz prawo do własnego zdania na ten temat. Mediator na pewno Cię wysłucha, gdyż słucha wszystkich zainteresowanych stron.

Natomiast sąd jest zobowiązany do wysłuchania Ciebie na podstawie Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. W artykule 72 ust. 3 Konstytucji mowa jest o:

„obowiązku wysłuchania dziecka i w miarę możliwości uwzględnienie zdania dziecka w toku ustalania jego praw”.

Drugie źródło Twoich praw to paragraf 2 artykułu 2161 Kodeksu postępowania cywilnego. Jest tam napisane, że:

sąd stosownie do okoliczności, rozwoju umysłowego, stanu zdrowia i stopnia dojrzałości dziecka, uwzględni jego zdanie i rozsądne życzenia.

Czyli – jak widzisz – przykłada się dużą wagę do Twojego zdania i rozsądnych życzeń.

Także prawo międzynarodowe wyraźnie mówi o tym, że możesz wyrazić swoje zdanie i to zdanie powinno być wysłuchane i wzięte pod uwagę. W artykule 12 Konwencji o Prawach Dziecka:

1. Państwa-Strony zapewniają dziecku, które jest zdolne do kształtowania swych własnych poglądów, prawo do swobodnego wyrażania własnych poglądów we wszystkich sprawach dotyczących dziecka, przyjmując je z należytą wagą, stosownie do wieku oraz dojrzałości dziecka.

2. W tym celu dziecko będzie miało w szczególności zapewnioną możliwość wypowiadania się w każdym postępowaniu sądowym i administracyjnym, dotyczącym dziecka, bezpośrednio lub za pośrednictwem przedstawiciela bądź odpowiedniego organu, zgodnie z zasadami proceduralnymi prawa wewnętrznego.

 

Problemy

Musisz przygotować się na problemy, w te problemy zapewne będziesz w świadomy lub nieświadomy wciągany przez rodziców lub po prostu będziesz w nich uczestniczyć siłą rzeczy.

Pamiętaj, że rozwód nie jest z Twojej winy, to nie Twoja wina, że rodzice nie potrafią ze sobą już żyć. Rozwodzą się oni, nie Ty z nimi – jak już pisaliśmy.

Nie masz też obowiązku opowiadania się za żadną ze stron – tak to nie działa, postaraj się nie tworzyć niepotrzebnych barykad. Oboje są Twoimi rodzicami i prędzej czy później to zrozumieją, emocje opadną, zapomnisz i Ty, a szkoda czasu i sił na złość. Możesz oceniać natomiast sytuację, mówić, co Ci się nie podoba, jakie masz zdanie, co nie znaczy, że któregoś z rodziców nie kochasz.

Jeśli w Twoim domu występuje choroba psychiczna, uzależnienie do alkoholu lub narkotyków, przemoc, to najlepiej, by sprawy Waszej rodziny uregulował sąd. Ty postaraj się pamiętać, że osoby uzależnione, chore czy niepanujące nad agresją nie panują nad innymi rzeczami, nie dotrzymują obietnic, często nie wiedzą i nie pamiętają nawet, co obiecały, mają ograniczoną świadomość. Nie łudź się, że jest inaczej…

Wkrótce, w następnych częściach naszego cyklu, będziesz mógł przeczytać, jak wygląda życie po rozwodzie.

Przeczytaj pierwszą część cyklu: Rozwód – koniec świata?

Ciekawy artykuł? Podziel się ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola: *