Hot! Prawo do życia w rodzinie i do opieki – Art. 5, 9, 18, 24 Konwencji

Wypowiedzi uczniów:

Łamane jest prawo do ciepłego kąta – czasami dzieci są wyrzucane z domu, ponieważ nieprzyzwoicie się zachowują. Są ostro traktowane, więzione w złych warunkach. Niesamowite rzeczy potrafią zrobić dorośli dla swoich potrzeb.
Anonim, kl. VI

Każde dziecko ma prawo do dobrego życia (zapewnienie pożywienia, ubrania).
Anonim, kl. 1g

Moim zdaniem najważniejszym prawem dziecka jest prawo do posiadania stanu cywilnego, jak i prawo do rodziny, czyli prawo poznania swojego genetycznego pochodzenia.
Ania

To, że nie wszystkie dzieci mają ubrania i jedzenie
Anonim, kl. 1g

Ja sądzę, że najważniejszą sprawą jest dom.
Anonim, kl. IV

Najważniejsze jest prawo do życia w rodzinie.
Anonim, kl. V

Moim zdaniem najważniejsze jest prawo do życia w rodzinie. Każdy ma prawo do życia w rodzinie. Chociaż czasem lepiej trafić do domu dziecka niż żyć w rodzinie patologicznej. Bo nie sztuką jest urobić dziecko, sztuką jest je wychować.
Bartek, kl. VI

Moim zdaniem bardzo ważne jest prawo do uzyskania pomocy w czasie choroby.
Anonim, kl. IIIg

Najważniejszym prawem dziecka jest prawo do posiadania szczęśliwej rodziny. Każde dziecko ma prawo do nietykalności osobistej, nie wolno bić dzieci. Jest to moim zdaniem największa krzywda dla dzieci. Wpływa to nie tylko na ich ciało, uszkodzenia, ale zostawia wielki ślad w psychice. Oczywiście nie chodzi o lekkiego klapsa (choć to też nie wpływa zbyt dobrze, a skutkuje tylko kłótniami i buntem dziecka).
Kiełbasa Wyborcza

Najważniejsze prawo jest takie, żeby rodzice sobie nie odbierali dziecka. Każdy dorosły powinien załatwić sprawę, a nie kłócić się i zabierać dziecko. Bo wtedy dziecko ma już tego dość.
Trixi

Najczęściej łamane jest prawo do schronienia. Rodzice piją, a dziećmi się nie zajmują. Dzieci lub nawet nastolatki uciekają z domów. Dla takich dzieci tworzone są domy dziecka. Dzieci błąkają się po ulicach i z braku pożywienia kradną, by móc przetrwać.
Nakło, kl. V

Najczęściej naruszane jest prawo do własnego zdania i do mieszkania z kim się chce.
Anonim, kl. V

Komentuje Katarzyna Fenik:
Zgadzam się z Wami, że bardzo ważna jest rodzina – dom. Ważne jest by go lubić, by się chciało do niego wracać, by byli tam ludzie, którzy lubią siebie nawzajem.
Ciekawe jest to, jak myślicie o prawie dziecka do wychowywania się w rodzinie. Mądrze, korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia, piszecie o potrzebie posiadania dobrej rodziny.
Rodzice, którzy szanują swoje dzieci, dbają o nie sprawiają, że ich dzieci są szczęśliwe.
Szczęśliwe dzieciństwo może być najcudowniejszym okresem życia. Jeśli tak nie jest – dzieciom wychowującym się w tych rodzinach jest bardzo trudno.
Prawo do życia w rodzinie to także prawo do kontaktu z obydwojgiem rodziców. Piszecie o czymś bardzo ważnym – o tym, że dzieci mają prawo do takich samych kontaktów z obydwojgiem rodziców. Dorośli czasem plączą prawa dorosłych z prawami dziecka i zajmują się tym, że to rodzice mają prawo do kontaktu z dziećmi. Zwłaszcza wtedy, gdy się ze sobą kłócą. Zapominają, że bardzo dużo w tej sprawie do powiedzenia mają dzieci – bo to najświętsza prawda: Wy macie prawo do kontaktu z obydwojgiem rodziców, nikomu nie wolno Wam tego zabronić!
Jeśli rodzice nie umieją być rodzicami – mogą poprosić o pomoc specjalistów. Mogą dowiedzieć się, jak lepiej się z nimi rozumieć, jak im pomagać w różnych trudnych sytuacjach. A co może zrobić dziecko, którego rodzice nie chcą się zmienić? Jeśli tak, jak pisze Trixi „ ma już tego dość”? Może i ma prawo szukać dorosłego, który mu pomoże. Dzieci zawsze mają prawo do opieki. Szczególnie wtedy, gdy rodzice się nimi nie opiekują lub opiekują się niewłaściwie. Dzieci mają prawo w takich sytuacjach prosić o pomoc innych dorosłych. A dorośli? Dorośli mają obowiązek pomagać dzieciom. Wszyscy szanują takich dorosłych, którzy pomagają dzieciom w trudnych sytuacjach. No bo po to właśnie dorośli są.

Katarzyna Fenik, pedagog, psychoterapeuta dzieci i dorosłych, kordynator projektu Helpline.org.pl Fundacji Dzieci Niczyje

Ciekawy artykuł? Podziel się ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola: *