Hot! Przypominamy…

Mamy listopad. Większości z nas miesiąc ten kojarzy się z uroczystością Wszystkich Świętych, kiedy to zapalamy znicze na grobach naszych bliskich zmarłych, a także ze Świętem Niepodległości związanym z pamięcią o tych, którzy oddali życie za wolność naszej ojczyzny. Jednak warto nadmienić, że w listopadzie obchodzimy również Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Przypada on 20. dnia tego miesiąca. W związku ze zbliżającym się Międzynarodowym Dniem Praw Dziecka chciałabym poruszyć sprawę przestrzegania praw dziecka we współczesnym świecie.

Na początek trochę historii. 20 listopada to rocznica uchwalenia przez ONZ w 1989 r. Konwencji o Prawach Dziecka – najważniejszego na świecie dokumentu chroniącego prawa dzieci. Możemy być dumni z tego, że to właśnie nasz kraj był jego inicjatorem i w 1978 r. przedstawił projekt ustawy. Był to jeden z największych polskich sukcesów na arenie międzynarodowej. Jednak istotą owej uchwały jest przede wszystkim zachęcanie do propagowania praw dzieci i edukacja na ten temat, ponieważ, jak mówił sam Rzecznik Praw Dziecka, aby lepiej przestrzegać tych praw, trzeba je lepiej znać. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka poświęcony jest właśnie tym ideom. Z tej okazji często organizowane są różne rozrywki, dzięki którym dzieci mogą nie tylko spędzić czas w przyjemnej, radosnej atmosferze, lecz także poznać i docenić swoje prawa. Pamiętajmy bowiem o tym, że niestety w wielu miejscach na świecie prawa dziecka są łamane, a czasem nawet odbierane. Nie wszystkie dzieci mogą doświadczać rodzinnego ciepła poprzez wychowywanie wśród najbliższych – istnieje wiele dzieci osieroconych, niekiedy zupełnie pozbawionych opieki. W niektórych miejscach naszego globu dzieci nie mają możliwości zdobywania wiedzy i rozwijania swoich umiejętności dzięki edukacji szkolnej, której czasami nie potrafimy docenić. Nie wszystkie dzieci mogą swobodnie wyznawać swoją wiarę, gdyż nawet w dzisiejszych czasach mają miejsce prześladowania religijne. Niekiedy odbiera się dzieciom prawo nawet do wypoczynku i rozrywki – wiele z nich jest zmuszanych do pracy ponad siły. Wszystkiemu winni są oczywiście dorośli, którzy czasem nie potrafią otworzyć swoich serc na potrzeby dzieci. Wiemy, że skutki ich postępowania są fatalne.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka ma więc zarówno przypomnieć dorosłym, że mają tych praw zawsze przestrzegać, jak i zapoznać z nimi wszystkie dzieci. Uważam, że misja tego dnia jest bardzo ważna we współczesnym świecie i mam nadzieję, że będzie on zyskiwał coraz większą popularność.

Karolina Duczmal

Ciekawy artykuł? Podziel się ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola: *