Hot! Po co się uczymy historii?

To pytanie w zmienionej formie często jest słyszane przez nauczycieli historii. „Po co nam ta historia?”, „Po co uczyć się czegoś, co już było?”. Dużo pytań, mnogość je zadających i równie liczne odpowiedzi. Dzisiaj to ja odpowiem na top pytanie.

Historia uczy nas, jak być lepszymi ludźmi, jak radzić sobie z konfliktami i w jaki sposób ich nie rozwiązywać. Historia to gotowe równania, które wystarczy dopasować do życia. Jeżeli zrobisz coś „tak”, to prawdopodobnie może stać się „tak”. Owszem, wyniki tych równań są tylko domysłami, ale można zobaczyć i poznać zachowania przywódców, które doprowadziły do wojen, upadków cywilizacji i rozpadów imperiów. Sprowadzone do mniejszej skali, bo naszego życia, dają nam doskonały obraz tego, jak nie powinniśmy się zachowywać w danych sytuacjach. Pewnie sporemu odsetkowi uczniów historia kojarzy się ze starożytnością, średniowieczem, ale historia to również to, co było 10, 20, 30 lat wcześniej. Nauka o wydarzeniach z nie tak odległej przeszłości dla mnie była czymś bardzo ciekawym. Możemy na kartach historii znaleźć ludzi, którzy żyją lub tych, których pożegnaliśmy. Historie wybitnych Polaków, jak Lecha Wałęsy, Karola Wojtyły i wiele innych. Dzięki tej wiedzy będziecie wiedzieć, dlaczego jest jak jest i że od spadku w przepaść uchronili nas ci ludzie.

Zjazd_KOED_Gdańsk_2015_-_77

„Zjazd KOED Gdańsk 2015 – 77” – Borys Kozielski

Pamiętajcie, że uczycie się dla samego siebie, a nie dla nauczyciela. Może trochę oklepane, ale prawdziwe. Wiedza może przydać się kiedyś w jakimś teleturnieju i zaprowadzić Was na skróty do bogactwa. No… możecie też pomóc Waszym babciom w rozwiązywaniu krzyżówek

Nadesłała: Karola

Ciekawy artykuł? Podziel się ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola: *