Hot! Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

Jak zostaje się stolicą praw dziecka? 20 listopada, w dniu Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka Świdnica udowodniła, że zna doskonały przepis. 

20 listopada br. po raz drugi w Polsce obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Wydarzenie to 7 listopada 2014 r., na wniosek Rzecznika Praw Dziecka, ustanowił Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, aby wyraźnie zaznaczyć, iż prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka. Z informacji, które napływają do RPD wiemy, że Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka świętowano w całym kraju, przede wszystkim w przedszkolach i szkołach. Gospodarzem uroczystych obchodów była natomiast Świdnica (w przyszłym odbędą się w innym mieście).

Na przystawkę

Uroczystości rozpoczęły się już 12 listopada, kiedy do Świdnicy przyjechał insp. Grzegorz Jach z PaTowską drużyną. Cel wizyty był jasny – z kilkudziesięciu chętnych należało wybrać aktorów do spektaklu „Sekret”. Casting się udał, a efekt ekspresowych prób (trwały tylko trzy dni!) poznali najpierw rodzice (specjalny pokaz 19 listopada), a następnie uczestnicy Finałowej Gali. Gromkie brawa z sali były dowodem na sukces młodych aktorów.

Liczne audytorium zgromadziły również spotkania ze Społecznymi Doradcami Rzecznika Praw Dziecka: lubianą sędzią Anną Marią Wesołowską, cenioną psycholog Dorotą Zawadzką czy charyzmatycznym Grzegorzem Jachem. Debaty o prawach dziecka, rodzicielstwie, profilaktyce uzależnień i edukacji prawnej w szkole odbyły się jeszcze przed rozpoczęciem Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. 20 listopada z dziećmi spotkały się również prof. Barbara Smolińska-Theiss oraz prof. Ewa Jarosz. „Poważne” rozmowy w świdnickich przedszkolach przeprowadzała red. Katarzyna Stoparczyk z radiowej „Trójki”, wraz z wokalistką Katarzyną Stankiewicz. Anna Czerwińska – Rydel, autorka książek dla dzieci ze swoimi fanami spotkała się…a jakże – w bibliotece i w Centrum Przyjaźni Dziecięcej.

Odpowiednie proporcje

Inicjatorem uroczystości w Świdnicy, zresztą tak samo jak wpisania do kalendarza Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka, był Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. – Tego dnia chciałbym, aby wszystkie dzieci dowiedziały się, że mają swoje prawa, a wszyscy dorośli pamiętali, że tych praw należy bezwzględnie przestrzegać – mówił.

Dla Marka Michalaka to był wyjątkowy dzień. Najpierw wcielił się w rolę aktora spektaklu „Sekret”, a chwilę później – decyzją społeczności PaT – dołączył do grona ambasadorów projektu, otrzymując stosowną statuetkę.

Wcześniej Rzecznik odwiedził, razem z Dominiką Kulczyk, dzieci przebywające w szpitalu „Latawiec” i wychowanków Centrum Przyjaźni Dziecięcej.

Odrobina współpracy

Lista osób zaangażowanych w przygotowanie świdnickich obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka jest tak długa, że łatwo kogoś pominąć. Zielone światło na wszelkie inicjatywy dała Beata Słaniewska-Moskal, Prezydent Świdnicy. Z roli gospodarza świetnie wywiązali się pracownicy Świdnickiego Ośrodka Kultury. Pomagały lokalne organizacje (min. SPDC „Serce”, Biblioteka Miejska, Spichlerz Kultury), harcerze i wolontariusze. W promocję wydarzeń aktywnie włączyły się świdnickie media. W Gali Finałowej, obok delegacji wszystkich szkół i placówek, organizacji pozarządowych i działaczy na rzecz z dzieci, uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele lokalnych władz, samorządu i duchowieństwa. Gościem specjalnym była Anna Zalewska, Minister Edukacji Narodowej.

Garść refleksji

Gdy na scenę podczas Gali Finałowej wchodziły poznańskie „Łejery” w sali koncertowej Świdnickiego Ośrodka Kultury zapadała cisza. „Mam prawo do swych praw” czy „Kołysanka dla mamy i taty” to utwory, w których każde słowo niesie ważny przekaz. Podobne emocje wzbudził spektakl „Sekret”, tym bardziej, że w rolę aktorów wcielili się lokalni aktorzy-amatorzy, a na widowni obecni byli ich rodzice i wychowawcy. Przedstawienie w wymowny sposób ostrzega dzieci i młodzież przed narkotykami oraz rodziców – przed wygórowanymi ambicjami rodziców wobec swoich dzieci.

Do zadumy prowokowała także wystawa plakatów na świdnickim rynku, prezentująca kampanie społeczne Rzecznika Praw Dziecka, w tym tę najnowszą „Bicie, czas z tym skończyć” (www.niedlabicia.pl). O społecznym postrzeganiu bicia dzieci mówiono także w trakcie konferencji prasowej. Podczas spotkania z mediami Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zaprezentował wyniki tegorocznego raportu badającego społeczną akceptację dla przemocy w wychowaniu. Jak się okazuje, ponad połowa Polaków aprobuje uderzanie dziecka, a co trzeci akceptuje bicie dzieci w wychowaniu.

Szczypta uśmiechu

Zapewniły go przede wszystkim dzieci. Te, które na świdnickim rynku ustanowiły rekord (1500 gardeł) we wspólnym śpiewaniu piosenki „Dziećmi jesteśmy tylko raz” oraz te, które cieszyły się z powołania lokalnego PatPortu. Uśmiechali się również dorośli, szczególnie gdy w ramach projektu „Politycy w piaskownicy” przepytywani byli Kawalerowie Orderu Uśmiechu: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, Jerzy Hamerski, Dorota Zawadzka, Grzegorz Jach i Krzysztof Bramorski.

„Rodzynki” i przyprawy

Dorota Zawadzka i Grzegorz Jach prowadząc Galę Finałową pilnowali nie tylko scenariusza, ale także, aby w zależności od potrzeby na scenie było dostojnie lub wesoło. Dostojnie było przede wszystkim gdy Agnieszka Szymkiewicz, Joanna Grębowska-Szpak, Teresa Słupianek i Piotr Pamuła odbierali Medale za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka INFANTIS DIGNITATIS DEFENSORI, przyznawane przez Rzecznika Praw Dziecka. W imieniu Prezydenta RP odznaczenia wręczyła również obecna na Gali Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska. Brązowe Krzyże Zasługi otrzymały harcerki: Teresa Dubel i Zuzanna Nawrot. Nagrodę otrzymał także Wojciech Janicki (oraz jego muza – córka), autor zwycięskiego projektu na logotyp Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka.

W Świdnicy obecna była również Dominika Kulczyk (Kulczyk Foundation), która promując autorski projekt edukacyjny „Efekt domina” przekonywała, że wystarczy mały gest, drobna zmiana w myśleniu i działaniu, by uruchomić lawinę dobrych zdarzeń i odmienić czyjeś życie.

Wieczór swoimi wokalnymi umiejętnościami umilała wszystkim Kasia Stankiewicz. Przy akompaniamencie fortepianu zaśpiewała najbardziej znane utwory z repertuaru m.in. „Orła cień” i „Ruchome piaski”.

W obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka włączyli się członkowie Klubu Łączności Radiowej Ziemi Świdnickiej działającego przy stowarzyszeniu Centrum Radiokomunikacji Amatorskiej w Świdnicy. Przez trzy dni łączyli się z całym światem specjalnym znakiem wywoławczym (HF15DPD) informując, że w Polsce obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Natomiast Poczta Polska, specjalnie na tę okazję wydała okolicznościowy znaczek pocztowy.

Spotkanie z młodzieżą  Anny Marii  Wesołowskiej w Gimnazjum nr 2 (Turniej wiedzy o prawach dziecka)

0102

03

04

05

06

07

08

09

10

11

Gala finałowa

81

82

83

84

85

86

87

88

89

90

91

92


94

95

96

97

98

Ciekawy artykuł? Podziel się ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola: *