Hot! Łączy nas pamięć…

Wczoraj, 19 kwietnia, obchodziliśmy 74. rocznicę powstania w getcie warszawskim. Razem z grupą wolontariuszy cały dzień rozdawaliśmy Warszawiakom żonkile, żeby podobnie jak kiedyś Marek Edelman pokazać, że pamiętamy o tym, co miało miejsce w 1943 roku.

Uważam, że każdy z nas powinien pamiętać o wydarzeniach, które wniosły bardzo wiele do historii naszej ojczyzny. Miło było patrzeć, jak wielu z nas, szczególnie z młodszych pokoleń, włączyło się w akcję rozdawania papierowych żonkili. Chodziło o to, aby pokazać ,jak ważna dla nas – współczesnych młodych ludzi PAMIĘĆ. Nie wiemy pewnie o wszystkim, co miało miejsce w kwietniu 1943 roku, ale łączy nas podziw dla ludzi, którzy walczyli o swoją tożsamość. Mieli odwagę chwycić za broń, by pokazać, że są ludźmi z godnością, mimo że traktuje się ich przedmiotowo i nieludzko.

Czuję się dumna, że mogłam ludziom przypominać o powstaniu w getcie. Mogłam im przekazać, że powinniśmy pamiętać. Podchodziłam do ludzi z ogromnym szacunkiem, mimo że liczyłam się, podobnie jak reszta moich rówieśników z tym, że znajdzie się osoba, która powie: „Ja nie będę wspominać Żydów” „Po co mi to?”, „Co mi to da?”.

Myślę, że dla każdego wolontariusza i Polaka był to dzień, w którym zapaliła się lampeczka wspomnień… Chwila ciszy i melancholii… Moment, w którym każdy chociażby w pięciu procentach pokazał, że wie i, że pamięta…

Nie zapominajmy o tym, co było, co jest częścią naszej historii. Mówmy, o tym i pokazujmy przyszłym pokoleniom, jak ważna jest pamięć.

Łączy nas pamięć

Ciekawy artykuł? Podziel się ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola: *