Hot! „Jest taki dzień…”

20 listopada w tym roku przypada w niedzielę. Pewnie część z nas pójdzie do kościoła. Część złoży odwiedziny niewidzianej od dawna cioci. Inni zaś spędzą ten dzień na kanapie z książką lub pilotem od telewizora. Jednak nie będzie to zwykła niedziela. Dzień ten, 20 listopada, został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka. Jak sam Rzecznik Praw Dziecka mówi, w tym dniu nie chodzi o prezenty. Chodzi o refleksję nad naszymi prawami, o których często myślimy jak o rzeczach oczywistych, które nam się należą. W końcu prawo to daje nam możliwość: kontaktu z rodzicami, bezpłatnej edukacji, opieki medycznej, nietykalności cielesnej, a także możliwość pytania i wyrażania własnego zdania. Te dwa ostatnie przywileje są bardzo ważne. Gdyby dziecko nie miało prawa do własnego zdania, zostałoby zaszufladkowane. Wszyscy bylibyśmy identyczni. W końcu mielibyśmy te same poglądy i opinie. To ogromna blokada na drodze rozwoju dziecka. Oznacza narzucanie mu drogi, którą ma wybrać w swoim życiu. A przecież to jego życie! Dlatego, powinniśmy dawać dzieciom prawo własnego wyboru, własnego zdania.

Ostatnio dużo się mówi o tragedii, jaka miała miejsce w jednej z konińskich szkół. Takich incydentów jest niestety o wiele więcej. Uczniowie stosują przemoc wobec swoich rówieśników. Zamiast żyć w zgodzie i solidarności, dzieci wolą okładać się pięściami. Często także słownymi, a nawet tymi wirtualnymi. Dlatego z okazji Ogólnopolskiego Dnia Dziecka apeluję do wszystkich młodych ludzi, aby niestosowali wobec siebie przemocy, w żadnym wypadku i bez wyjątków! A także do dorosłych, aby jeszcze czujniej stali na straży bezpieczeństwa swych podopiecznych.

Jeśli będziesz się nudził u swojej cioci albo skończysz czytać książkę lub oglądać swój ulubiony program, to zastanów się, co wiesz na temat praw dziecka. I powiedz sobie w myślach: „Jak dobrze, że dzieci mają swoje prawa. Jak dobrze, że traktują nas jak ludzi, a nie jak przedmioty. Jak dobrze, że mogę się uczyć. Jak dobrze, że mogę pytać. Jak dobrze, że mogę mieć swoje zdanie.”

Ciekawy artykuł? Podziel się ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola: *