Hot! Jak odmówić kolegom

„Wszyscy moi koledzy piją alkohol, a ja nie chcę” – skarżył się Piotr, uczeń gimnazjum. W rozmowie z konsultantem Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka stwierdził, że nie chce pić alkoholu z kolegami, ale ciężko mu odmówić. Boi się, że wyjdzie na – jak sam to nazwał – „frajera”.

Ciężko przeciwstawiać się presji grupy. Kiedy wszyscy koledzy i koleżanki namawiają do czegoś, na co nie do końca mamy ochotę, wtedy łatwo postąpić niezgodnie z własnym sumieniem. Wiele telefonów dotyczy tego, jak radzić sobie z podobnymi sytuacjami. Telefon Zaufania to dobre miejsce, żeby dowiedzieć się, jak można zachować się w podobnych sytuacjach. Nasi konsultanci pomagają dzwoniącym z takimi problemami zastanowić się, jak można w takiej sytuacji skutecznie (asertywnie) powiedzieć NIE. Wspólnie z dziećmi ćwiczą wręcz takie rozmowy, by przygotować je do przeprowadzenia ich „w realu”.

Również w przytoczonym przypadku udało się wymyślić sposób, w jaki można powiedzieć kolegom o tym, że nie ma się ochoty pić alkoholu – i jak pozostać sobą, nie tracąc przy tym szacunku kolegów.

Wszystkie imiona w tekście zostały zmienione

Ciekawy artykuł? Podziel się ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola: *