Hot! Czy harcerstwo kształci i wychowuje?

Należę do Związku Harcerstwa Polskiego od ośmiu lat. Ciągnie mnie do tego jak do niczego innego. Harcerstwo to nie tylko zabawa. Harcerstwo i ZHP, czyli związek, do którego należę, ma swoje cele i misję. „Misją ZHP jest wychowywanie młodego człowieka, czyli wspieranie go we wszechstronnym rozwoju i kształtowaniu charakteru przez stawianie wyzwań.”

Moja kadra zawsze trzymała się tej misji, byli skuteczni w owym wspieraniu i rozwijali oraz uczyli nas – harcerzy, jak pokonywać nasze własne niedoskonałości i ograniczenia. Stawiali nam pełno wyzwań, czasem były naprawdę niewykonalne – ale tylko w naszej głowie! Bo w końcu, który młody człowiek w wieku 11 lat potrafi sam zbudować sobie łóżko w lesie, rozstawić wysoki i ciężki lub turystyczny namiot? Który młody człowiek potrafi rozpalić ognisko, używając jednej zapałki? Bezsprzecznym jest to, że typowy gimnazjalista, czy uczeń klasy szóstej szkoły podstawowej nie byłby w stanie przejść 46 km plażą z ciężkim plecakiem na plecach i pięciolitrowym baniakiem wody w ręku. No i oczywistym, patrząc na dzisiejsze czasy jest to, że ŻADEN MŁODY CZŁOWIEK nie byłby w stanie wytrzymać całego miesiąca w lesie, pod namiotem, bez telefonu komórkowego, prądu i bieżącej wody 😉 Dla nas harcerzy? Pff, to zabawa i z chęcią jedziemy na takie obozy! One uczą i wychowują, sprawiają, że uczymy się samodzielności 🙂

Dlaczego jeszcze twierdzę, że harcerstwo jest wychowaniem i szansą na kształcenie się? Mamy swoje zasady, których się trzymamy, pomimo, że ich obecne wersje pochodzą jeszcze sprzed II wojny światowej. Każdego harcerza obowiązuje Prawo i Przyrzeczenie Harcerskie będące tak naprawdę zasadami, którymi powinien kierować się każdy człowiek. Jest tam między innymi to, że harcerz powinien postępować po rycersku, miłować przyrodę i starać się ją poznać oraz to, że harcerz w każdym widzi bliźniego. Trzymając się prawa harcerskiego, uczymy się ważnych wartości. Bardzo wielu ludzi widzi harcerzy jako dzieci biegające w mundurkach po ulicy i przeprowadzający starsze Panie przez przejście dla pieszych. Nie! Wcale tak nie jest! My rozwijamy swoje zainteresowania i poznajemy nowe rzeczy poprzez zabawę i służbę, czyli wolontariat, który wypełniamy dobrowolnie. Służba, to uczenie się poprzez pomoc. Bo co jest piękniejszego niż uśmiech skierowany w Twoją stronę po zrobieniu czegoś dla drugiego człowieka, wiedząc, że sumiennie spełnia się swoje harcerskie i nie tylko harcerskie obowiązki? 😉

Kiedyś usłyszałam bardzo mądre słowa. „Harcerstwo to jedno wielkie oszustwo, przychodzisz jako mały zuch na zbiórki, potem jesteś harcerzem, myślisz, że to tylko zabawa. Budzisz się jako 20 latek i myślisz sobie – Boże, przecież ja się tyle nauczyłem, mówili, że będzie tu fajna zabawa, a harcerstwo to trochę inna forma szkoły!”. To prawda! Tak jak głosi owa Misja ZHP my wszechstronnie się rozwijamy, poprzez stawianie wyzwań. Ale nie tylko te wyzwania nas kształcą. Dzięki tej organizacji poznaje się ludzi z całej polski, a nawet spoza granic. Organizowane są np. Inter Campy, czyli wyjazdy zagraniczne, gdzie poznaje się skautów z całego świata. To fantastyczna przygoda i możliwość poznania innych kultur, państw i języków.

Najpopularniejszym określeniem Polskich skautów są słowa: „HARCERSTWO TO STYL ŻYCIA”, a przecież jeżeli dobrowolnie zgadzamy się wejść w to „oszustwo” i trwamy w nim, to oczywistym jest to, że wszechstronnie się kształcimy! Dla harcerza nie ma rzeczy nie wykonalnych!

Jako harcerka wszystkim polecam dołączenie do tej organizacji! Dzielmy się radością, pomagajmy i dajmy się wychować na harcerskim szlaku!

Ciekawy artykuł? Podziel się ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola: *