Hot! Gimnazjaliści polecają…

Recenzja książki ,, Stowarzyszenie umarłych poetów”

Niedawno przeczytałam powieść amerykańskiej pisarki Nancy H. Kleinbaum pt. ,,Stowarzyszenie umarłych poetów”. Sadząc po tytule, książka może wydawać się nudna i mało interesująca, przynajmniej dla młodzieży, która rzadko kiedy pasjonuje się poezją.  Jednak w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Dzieło to zostawiło znaczący ślad w mojej pamięci, a dlaczego – zaraz odpowiem.

Ogólnie rzecz biorąc, książka opowiada o życiu uczniów w jednej  z najsłynniejszych szkół w USA – Akademii Weltona, słynącej z bardzo wymagających i surowych nauczycieli . Na tle wydarzeń z życia codziennego podopiecznych Akademii autorka znakomicie przedstawiła wiele motywów. Mnie najbardziej poruszył wątek nowego nauczyciela języka angielskiego – Johna Keatinga – oraz jego specyficznych metod nauczania. Sposób przekazywania wiedzy przez pana Keatinga jest bowiem bardzo nietypowy i zadziwiający, lecz nie jest to przypadkowe. Nauczyciel jest tak wielkim miłośnikiem języka angielskiego – zwłaszcza poezji, że wkłada całe swoje serce, by zarazić swoich uczniów pasją do tej dziedziny. Tak pochłania go każde omawiane zagadnienie, że zdobywa się na naprawdę niekonwencjonalne czynności. Wkrótce udaje mu się zdobyć serca uczniów i osiąga sukces – pasjonuje podopiecznych językiem angielskim. Jeden z uczniów, należący do najpilniejszych i najzdolniejszych, tak bardzo poświęca się dla swojego nowego hobby, że płaci za to ogromną cenę, choć tak naprawdę jest niewinny. W powieści bardzo ciekawie został  przedstawiony także motyw przyjaźni , która poddana jest niełatwej próbie.

Myślę, że na szczególną uwagę w powieści ,,Stowarzyszenie umarłych poetów” zasługuje przede wszystkim styl wypowiedzi, gdyż autorka w bardzo ciekawy i barwny sposób opisuje wszystkie wydarzenia. Uważam również, że książka jest niezwykle wciągająca. Mnie samej podczas czytania towarzyszyły bardzo silne emocje, które o mały włos nie wycisnęły łez z moich oczu, co u mnie zdarza się bardzo rzadko. Moim zdaniem utwór ten jest doskonałą pozycją dla każdego – można nie tylko dobrze się pośmiać i niezwykle zdziwić, ale także niezmiernie wzruszyć czy zestresować. Każdy znajdzie więc tutaj coś dla siebie. Jednak ,,Stowarzyszenie umarłych poetów”, jak każde dzieło literackie, ma swoją słabszą stronę. Według mnie  tytuł książki niewystarczająco odzwierciedla jej najważniejsze przesłanie, a ponadto niezbyt zachęca do jej przeczytania. Tytułowe stowarzyszenie oczywiście zostało uwzględnione w utworze, lecz sądzę, że autorka bardziej skupia się na innym motywie. Mimo wszystko,  ocena  tej powieści jest jak najbardziej pozytywna.

Moim zdaniem ,,Stowarzyszenie umarłych poetów” to znakomity utwór, szczególnie dla młodzieży, gdyż opowiada o jednym z najważniejszych aspektów ich życia – uczęszczaniu do szkoły i relacji z nauczycielami oraz rówieśnikami. Książka ta zarówno śmieszy i zadziwia, jak wzrusza i emocjonuje, dlatego polecam ją każdemu.

Karolina Duczmal

Ciekawy artykuł? Podziel się ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola: *