Hot! Fundacja Akogo?

Chciałam opowiedzieć dzisiaj o Kimś wyjątkowym. O Kimś, kto ma bardzo dużo siły, by pomagać innym. O Kimś, kto nie czeka na oklaski i laury – robi to, co nakazuje Jej dobre serduszko…

Inicjatorką i założycielką Fundacji Akogo? jest Ewa Błaszczyk – urodzona 15 października 1955 roku w Warszawie – pieśniarka, aktorka teatralna i filmowa.

W 2002 roku wraz z ks. Wojtkiem Drozdowiczem aktorka założyła Fundację Akogo? mającą na celu wspieranie dzieci po ciężkich urazach mózgu, najczęściej przebywających w śpiączce.

Bodźcem do utworzenia Fundacja była osobista tragedia aktorki związana ze śpiączką jej córki. Ola – urodzona w kwietniu 1994 roku, w wieku 6 lat  zakrztusiła się tabletką. W wyniku tego nieszczęśliwego wypadku przeżyła śmierć kliniczną po czym zapadła w śpiączkę, w której znajduje się do dnia dzisiejszego. Dziewczynka poddawana jest ciągłej rehabilitacji, masażom, a także gimnastyce. Mimo iż żadna z dotychczasowych operacji nie pomogła, aktorka i siostra bliźniaczka Oli, nie tracą nadziei.

7 grudnia 2012 roku w Międzylesiu została wybudowana klinik Budzik.

W swoim wyposażeniu posiada ok. 15 łóżek, które przystosowane są do hospitalizacji oraz rehabilitacji neurologicznej dzieci.

Każdy pacjent po wypadku leczony jest według indywidualnego programu, który ustalają wspólnie lekarze, rehabilitanci i rodzice.

Klinika Budzik w Międzylesiu daje szanse na wybudzenie pacjentom w śpiączce. Było o niej głośno kiedy to 17 maja br. córka Ewy Błaszczyk przeszła nowatorską operację wszczepienia specjalnego stymulatora, który ma pobudzać pień mózgu do pracy. Metoda opracowana przez japońskich naukowców sprawia, że ludzie po zabiegu zaczynają mówić i chodzić. Efekty jednak przychodzą z czasem. Choć minęło dopiero ponad pół roku od operacji, u 22-letniej Oli widać oznaki poprawy stanu zdrowia.

Utrzymanie i nieustany rozwój Kliniki generuje ogromne koszty, dlatego też Klinika dostaje również dofinansowanie z Unii Europejskiej. Dzięki zwiększonemu zaangażowaniu Unii chorzy dostają szanse na nowe życie.

Uważam, że Pani Ewą ma niesamowitą wolę walki, charyzmę oraz cudowne serce. Mimo iż walczy z chorobą swojej córki, pragnie nieść pomoc innym, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji.

Opisując działalność Pani Ewy, chciałam zwrócić szczególną uwagę, na dzieci przebywające w śpiączce, ponieważ jest to poważny problem społeczny, który dotyka nie tylko chore dzieci, ale całe rodziny.

Fundacje takie jak Budzik pomagają i realizują marzenia cierpiących dzieci.

Jestem dumna, że mogę uczyć się w szkole, gdzie docenia się takich ludzi i honorowo odznacza medalem „Ludziom czyniącym dobro”…

Aleksandra Sadowska 2 D

Ciekawy artykuł? Podziel się ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola: *