Hot! Eustachy bez pachy

Dawno, dawno temu żył sobie Eustachy, który miał żonę Penelopę i syna Gienka. Gienek był bardzo nieszczęśliwy, bo tata bił go i jego mamę. Życie Gienka nie było zbyt “różowe”, często budził się w nocy i słyszał kłótnie rodziców. Kiedy Gienek wracał ze szkoły, to Mama często była sama w domu, zapłakana.

Tata, jak wracał wieczorem, często był pijany, wracał z imprezy i robił awantury. Gienek zupełnie nie wiedział, dlaczego Tata zachowuje się w ten sposób, dlaczego bije czasem jego Mamę i jego samego. Gienek był załamany, bo rok wcześniej jego Tata był jeszcze miły i czuły, a ich życie wyglądało zupełnie inaczej.

Kiedy Gienek miał już 13 lat, poznał Stefanię. Oboje zakochali się w sobie od pierwszego wejrzenia i zostali parą. Gienek wstydził się jednak powiedzieć, że jego tata go bije. Gienek męczył się z tym, aż pewnego dnia Stefania przytuliła Gienka i zobaczyła na jego ciele siniaki. Stefania spytała, co się dzieje u niego w domu. Gienek powiedział Stefani, że jego tata bije go i jego mamę. Stefania powiedziała Gienkowi, że nie zostawi Gienka z tym problemem samego i że mu pomoże.

Gienek bardzo się ucieszył. Stefania zaproponowała Gienkowi, żeby zadzwonili z tym na policję. Gienek bał się sam zadzwonić, bo myślał, że nikt mu nie uwierzy. W związku z tym zebrał się na poważną rozmowę z Mamą. Mama zgłosiła sprawę na policję. Policja przyjechała następnego dnia do domu i zabrali Eustachego, aby dalej nie krzywdził swojej rodziny.

Tata zaczął się leczyć z uzależnienia od alkoholu, a rodzina mogła spotykać się z nim w specjalnym ośrodku. Eustachy po jakimś czasie wrócił do domu i stał się o wiele lepszym rodzicem i mężem, awantury już się tak często nie zdarzały.

Jaki z tego morał? Gienkowi pomogło to, że Stefania, która pochodziła z innej rodziny i zauważyła problem pomogła mu i jego mamie przezwyciężyć strach.

Jeśli masz problem, to szukaj osób, z którymi możesz o tym porozmawiać. Być może znajdzie się ktoś kto może Ci pomóc. Razem łatwiej jest szukać rozwiązań! W Polsce jest wiele instytucji, które pomagają dzieciom, których prawa są łamane.

Są to:
Telefony zaufania (np. Rzecznika Praw Dziecka ), Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”, Komitet Ochrony Praw, Dziecka, Fundacja „Dzieci Niczyje”  itp.

Z poważaniem,
Wszechmogący Dawid Pyrz

———————————–

Artykuł pochodzi z gazety o prawach dziecka zredagowanej przez młodzież z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii Nr 8 w Warszawie w ramach projektu „Kalejdoskop”. Projekt „Kalejdoskop” realizowany jest przez Fundację Mederi w ramach programu „Obywatele dla demokracji” finansowanego z Fundusze EOG.

Ciekawy artykuł? Podziel się ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola: *