Hot! Dzień Wolnej Prasy

Jaki byłby świat bez prasy? Z jednej strony zapewne wydawałby się nam lepszy, spokojniejszy.
Z drugiej strony – jak wyglądałoby nasze prawo do wiedzy, do informacji i do wyrażania swoich poglądów?

W pracy Rzecznika Praw Dziecka prasa ma ogromne znaczenie. To dziennikarze często docierają do informacji o tym, co złego dzieje się w szkołach, przedszkolach, rodzinach. Dzięki współpracy z dziennikarzami Rzecznik może interweniować, pomagać i chronić Wasze dobro, gdy są naruszane Wasze prawa.

Wy także możecie rozpocząć swoją przygodę z prasą. Możecie zrobić to na dwa sposoby: rozpocząć wydawanie gazetki szkolnej lub założyć Waszą stronę szkoły (bo strony internetowe w określonych warunkach to też prasa). W tym miesiącu pisaliśmy o zakładaniu strony. A jak zabrać się do tego, by wydawać gazetę szkolną? Omówimy to w pytaniach i odpowiedziach.

 

Ile to kosztuje?

500 kartek (czyli tzw. ryza – w końcu macie być wydawcami J )  formatu A3 (czyli kartka, która po złożeniu na pół daje zwykłą kartkę papieru A4; taką, jak z większości drukarek) kosztuje ok. 40 zł. To znaczy, że przy 8-stronicowej gazecie, możecie wydrukować na nim 250 sztuk gazety. To sporo. Dochodzi do tego najdroższa część, czyli druk.

Jedna z pierwszych maszyn do pisania. (Foto: „Smith Premier Typewriter” autorstwa Jon Sullivan - Bodie).

Jedna z pierwszych maszyn do pisania. (Foto: „Smith Premier Typewriter” autorstwa Jon Sullivan – Bodie).

Najtańsza drukarka obsługująca papier A3 zaczyna się od kwoty 500 zł i potem się pnie i pnie w górę. Ale może nie trzeba jej kupować? Może można się dogadać z kimś, kto ją ma – np. za reklamę w gazecie dostać dużą zniżkę? A może po prostu poszukać sponsora, który doceni Wasz zapał i pracę. Wreszcie można sprawdzić, czy szkoła Wam nie pomoże. Do drukarki potrzebne są tusze, ale zamienników każdego tuszu na Allegro są tony i w bardzo dobrych cenach.

Możecie też drukować (wtedy na lepszym papierze, bez martwienia się o drukarkę i tusz) w różnych drukarniach internetowych. W nich ceny za 250 szt. zaczynają się od 260 zł – to też przecież kwota do zdobycia od sponsorów 🙂

Jeśli chodzi o nakład, nie warto drukować jej tyle, ilu uczniów ma szkoła. Po pierwsze, nie wszyscy będą zainteresowani jej przeczytaniem, a po drugie – każdy egzemplarz na przerwie może przeczytać kilka osób. Warto zaczać od nakładu nie większego, niż 30% uczniów szkoły pamiętając, by gazetka trafiała także w 2-3 egzemplarzach do pokoju nauczycielskiego. Jeśli gazetka ma być umieszczana także w formie elektronicznej na stronie szkoły, to nakład warto zmniejszyć jeszcze bardziej. Nie wygląda dobrze, gdy egzemplarze walaja się po korytarzach i szatniach.

Jak zaprojektować? Jest jakiś program?

Zapewniamy Was, że w zupełności wystarczy Wam zwykły Word czy Open Office. Mają one mnóstwo bardzo fajnych funkcji i dodatków, o których nawet Wam się nie śniło. Gdy je poznacie, to nie dość, że zaprojektujecie i wydrukujecie Waszą gazetę, to jeszcze zdobędziecie umiejętności, które z pewnością przydadzą Wam się później na studiach czy w pracy.

openNajlepiej nauczyć się na youtube. Wpiszcie hasła: „projektowanie stylu”, „właściwości obrazków”, „wstawianie stopek i nagłówków”. To jedne z podstawowych elementów Waszej makiety, czyli wyglądu Waszej gazety.

Jak zacząć?

Zacznij od tego, że znajdziesz przynajmniej jeszcze minimum dwie osoby, które też będą chciały wydawać taką gazetę. W pojedynkę szanse masz mizerne. To naprawdę czasochłonne zajęcie i te 8 stron w miesiącu będę ponad Twoje siły.

Gdy już zbierzesz ekipę podzielcie się zadaniami, wg tego, co – przynajmniej na początku – potraficie. Ktoś lepiej pisze, ktoś woli pracować przy projektowaniu pisma, ktoś bez problemu zdobędzie telefon do miejscowej gwiazdy – wykorzystajcie swoje atuty.

Teraz czas na tytuł gazetki! Najlepiej – jedno lub dwa słowa, w sumie nie więcej, niż 5 sylab – łatwo zapamiętać i nie zajmuje wiele miejsca w druku.

photo-1416339134316-0e91dc9ded92

O czym pisać?

Może pomoże Ci kilka pomysłów na stałe działy:

  • W zeszłym miesiącu
  • Co się wydarzy
  • My (tutaj co miesiąc możecie opisywać jakąś postać ze szkoły, z małym wywiadem)
  • Twórczość (możecie publikować wiersze, zdjęcia, teksty napisane przez kolegów)
  • Muzę prezentuje… (co miesiąc poprosić jedną, dwie osoby, żeby napisały o swojej ulubionej muzyce)
  • Byłem tu – ciekawe miejsca na rower, kajaki, taniec czy inne hobby
  • Ogłoszenia (zawsze można coś wymienić, kupić, sprzedać)
  • Kuchnia – wiadomo, że nie będzie tu publikować przepisów na indyka w cieście kokosowym z rumem J ale możecie dzielić się swoimi pomysłami na szybkie i smaczne dania.
  • Sonda – poprosić kilka osób o odpowiedzi na jedno pytanie. Może być śmiesznie.

Warto zadbać o to, by w gazecie był nie tylko tekst. Polecamy zdjęcia, ale warto pamiętać, ze te, przeznaczone do druku, nie powinny być zbyt ciemne i ze zbyt dużą ilością detali – gazetka zwykle jest wydawana na najprostszym papierze i drukowana najtańszą techniką, a to zmienia na niekorzyść jakość umiesznczanych fotografii.

Gdy pojawią się problemy

Zapraszamy Was do kontaktu z redakcją. Za pomocą skypa, maila, telefonu pomożemy Wam w pracy, udzielimy rad. Piszcie śmiało! – redakcja@strefamlodych.pl

Czy warto?

Wszystko to, co robimy w życiu składa się na to, co potrafimy robić. A to, co potrafimy, może nam się przydać w zupełnie niespodziewanych sytuacjach i w niespodziewanym czasie. Tworzenie własnej prasy to DUŻA RZECZ = DUŻO NOWYCH UMIEJĘTNOŚCI. Oczywiście, można sobie klapnąć przed TV czy cały wieczór męczyć klawiaturę pisząc na FB, ale można też robić coś innego. To wolny wybór  – wybrać wolną prasę!

Ciekawy artykuł? Podziel się ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola: *