Hot! Do poczytania na lato!

Warto przeczytać!

W ostatnim czasie miałam okazję przeczytać bardzo interesującą książkę Barbary Kosmowskiej (znakomita pisarka, polecam wszystkie jej powieści) pt. ,,Obronić królową”. Myślę, że jest to kolejna idealna pozycja dla nastolatków, dlatego postaram się zachęcić do jej przeczytania.

Jest to książka opowiadająca o życiu pewnej nastolatki – Grety, która przechodzi przez najtrudniejszy okres swojego życia – dojrzewanie. Jednak problemy z nim związane to        nie wszystko – bohaterkę spotyka jeszcze wiele innych kłopotów, np. szkolnych czy rodzinnych. Moim zdaniem największym z nich jest rozwód rodziców, który niesie za sobą kolejne trudności, tj. brak akceptacji wśród niektórych rówieśników. Mimo wszystko Greta, dzięki swojej inteligencji, rozwadze i ostrożności, dzielnie stawia czoło wszystkim problemom. Choć nie jest jej łatwo zaklimatyzować się w nowym otoczeniu, nie jest sama        – młodsza przyrodnia siostra okazuje się bowiem prawdziwym ,,wymiataczem smutków”,         a kolega z sąsiedztwa wkrótce staje się jej prawdziwym przyjacielem. Autorka nie zapomniała również o ujęciu w swojej powieści wątku miłosnego. Pierwsza miłość w tej książce jest niezwykle delikatna, a przede wszystkim naturalna, czyli taka, jaka powinna być.

Uważam, że książka ,,Obronić królową” przypadnie do gustu niejednemu nastolatkowi. Choć jest to głównie opowieść o zmaganiu się z trudnościami, autorka             nie szczędzi w niej tworzenia atmosfery ciepła i humoru. Jest to nie tylko doskonała rozrywka, lecz także źródło życiowej mądrości, gdyż niektóre sformułowania pojawiające się w książce można by bez wątpienia nazwać aforyzmami. Powtarzając opinię pewnej dziennikarki, stwierdzam, że jest to ,,opowieść, która krzepi jak racuchy z jabłkami”. Pisana niezwykle prostym językiem, zarówno inspiruje, jak i podnosi na duchu oraz umacnia wiarę w siebie.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tej recenzji chętnie sięgniecie po książkę Barbary Kosmowskiej. A kiedy już połkniecie bakcyla, to może po kolejne… J

 

Karolina Duczmal

Ciekawy artykuł? Podziel się ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola: *