Hot! Alfabet prawdziwych patriotów

Przegląd polskich patriotów

Jedno z najważniejszych polskich świąt narodowych – 11 listopada     – Święto Niepodległości. Każdy z nas bez wątpienia kojarzy tę uroczystość          z wywieszaniem flagi, śpiewem polskiego hymnu czy z przyglądaniem się defiladom wojskowym w telewizji. Wszystkie te czynności są oczywiście przejawem naszej miłości do ojczyzny, czyli patriotyzmu. W związku z tym zastanawialiście się kiedyś, ilu prawdziwych patriotów wpisało się na stałe w historię naszego państwa? Myśleliście kiedykolwiek o tym, jak powinien wyglądać wzór patrioty? Zapewniam, że znajdziemy ich naprawdę dużo, dlatego dziś proponuję mały przegląd słynnych polskich patriotów.

Cofnijmy się na chwilę do czasów polskiego oświecenia. Zapewne pamiętacie sytuację naszego kraju w tej epoce – z jednej strony rozkwit kultury, nauki i sztuki,    a z drugiej – bezradność wobec potężnych sąsiadów i ostatecznie upadek Polski spowodowany trzema rozbiorami. Był to na pewno trudny okres w życiu ludzi, ale jednocześnie okazja do wykazania się swoim patriotyzmem. Każdy z was na pewno słyszał o Tadeuszu Rejtanie, który na obrazie Matejki własnym ciałem zasłania wejście do sali obrad sejmu rozbiorowego, rozdzierając swoje szaty w geście protestu. Przyjął on postawę godną podziwu – miał odwagę sprzeciwić się wszystkim posłom   i pragnął uniemożliwić zatwierdzenie rozbioru. Świadczyło to o jego ogromnej trosce o dobro ojczyzny, a nie o własne interesy, o które zabiegała większość szlachty      w XVIII w. Rejtan to przykład prawdziwego patrioty.

Rok 1794. Powstanie kościuszkowskie, na którego czele stanął Tadeusz Kościuszko – jeden z najsłynniejszych polskich bohaterów narodowych. Wiemy, że choć Polacy bardzo dzielnie walczyli, insurekcja zakończyła się klęską. Jednak dla Kościuszki nie było to istotne. Najważniejsza była heroiczna walka o honor ojczyzny. Tadeusz Kościuszko wykorzystał swoje nieprzeciętne umiejętności nie dla własnych korzyści, lecz dla dobra swojego państwa. Bez żadnych wyrzutów sumienia możemy go uznać za wzór patrioty.

Wśród postaci miłujących ojczyznę nie zabrakło również przedstawicieli płci żeńskiej. Na pewno znacie Emilię Plater – kobietę, która odważyła się stanąć do walki na wieść o wybuchu powstania listopadowego. Sformowała nawet swój własny oddział powstańczy, który odniósł kilka zwycięstw, choć nieistotnych, ale świadczących o gorącym patriotyzmie. Mimo że była kobietą, nie bała się osobiście stanąć w obronie własnej ojczyzny. Emilia Plater to wzór niezachwianej odwagi      i determinacji w obliczu upadku swojego państwa.

To zaledwie kilka przykładów prawdziwych polskich patriotów, których nazwiska pojawiają się niemal w każdej książce historycznej. Wszystkie przytoczone przeze mnie postacie to niezaprzeczalne wzory do naśladowania. Choć w dzisiejszych czasach nie mamy takich możliwości prezentowania swojej miłości do ojczyzny, wyciągnijmy wnioski z ich zachowań i wdrożmy je w swoje życie! Każdy może zostać prawdziwym patriotą!

 

Karolina Duczmal

Ciekawy artykuł? Podziel się ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola: *