Hot! A jednak „Lalka”…

  
Piątkowy wieczór… Dla jednych prawie koniec majowego, długiego weekendu; dla innych oddech, że matura pisemna z języka polskiego już z głowy.
Czego się spodziewaliście?
Nas wcale nie zaskoczyła kolejny raz obecność “Lalki” Bolesława Prusa. Wydaje się, że losy i rozterki Stanisława Wokulskiego są ponadczasowe i aktualne take dzisiaj.
Tęsknota – siła niszcząca czy budująca ludzkie życie? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Lalki, całej powieści Bolesława Prusa oraz wybranego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.
O czym można było napisać? Z pewnością dużo uwagi poświęcić wyróżnionej w temacie “Lalce” w aspekcie fragmentu i całości powieści. Na myśl przychodzą także “Cierpienia młodego Wertera” Goethego, “Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Niektórzy maturzyści, jak czytamy w wielu komentarzach, korzystali z lektur znanych z gimnazjum – “Latarnika” Sienkiewicza czy “Małego Księcia” A. de Saint – Exupery’ego.
Większość abiturientów wychodziła z egzaminu ze słowem łatwe na ustach. Nauczyciele poloniści zgodnie orzekli, że kto znał “Lalkę”, ten sobie poradził.
         Reasumując, tegoroczny egzamin pisemny z języka polskiego dowiódł po raz kolejny, że warto czytać rodzimą klasykę. I tego się trzymajmy 🙂
Ciekawy artykuł? Podziel się ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola: *