Hot! Tematy tabu

Tabu – w najogólniejszym sensie tego terminu to głęboki i fundamentalny zakaz kulturowy, którego złamanie powoduje spontaniczną i niejednokrotnie gwałtowną reakcję. Może obejmować czynności, miejsce, przedmioty lub ludzi.
Więc czym jest temat tabu?
Czymś co jest zakazane – niedozwolone; swoistym zakazanym owocem.

Wydawać by się mogło, że w XXI – wiecznym kraju wszystko już wolno, wszystko jest dozwolone, a granice tolerancji zostały już dawno przesunięte. Prostytucja, uzależnienia, choroby weneryczne, operacje plastyczne, eutanazja, niepełnosprawność…

To  największe tabu. Wielu ludzi krępują rozmowy na wymienione tematy, ale dlaczego?

Mówi sie, że Polacy jako naród zostali wychowani w pobożności i powściągliwości.  W naszej kulturze nadal nie mówi sie o sferze intymnej.

Weźmy pod uwagę : gdy ktoś usłyszy hasło: uzależnienie, to od razu widzi przed oczami narkomana w ciemnej uliczce. Tak samo z innymi podobnymi tematami.

Teraz także wielu ludzie chce złamać ten ,,pakt milczenia”. Weźmy pod uwagę wiele programów, które są uważane za kontrowersyjne dla wielu ludzi, które wzbudzają wiele emocji, zarówno negatywnych jak i pozytywnych.
Osoby ,które przełamały swoje tabu, chcą, aby świat poszedł do przodu, aby sie otworzył.
Kiedyś samym w sobie tematem tabu było – jestem gejem – dziś taki mężczyzna  nie tylko powie, że jest homoseksualny, także może powiedzieć ,że chce wziąć ślub ze swoim partnerem, że chce mieć z nim dziecko.

Według badań przeprowadzonych w lipcu 2014 roku przez PBS ( organizacja non profil działająca w Stanach Zjednoczonych) tematami kontrowersyjnymi są: seks (56% respondentów uważa, że seks jest tematem tabu), homoseksualizm (30%), religia (24%), zarobki, praca (17%), aborcja (14%), pedofilia (11%), problemy społeczne (10%).

Z kolejnych badań, przeprowadzonych tym razem przez Millward Brown SMG/KRC (międzynarodowy koncern badawczy, zajmujący się badaniem opinii publicznej) na zlecenie National Geographic wynika, że 71% respondentów nie akceptuje homoseksualistów, natomiast zapłodnienie in vitro akceptuje 72% respondentów, zakupoholizm 28%, eutanazję 33%, operacje plastyczne 55%.

Sposób myślenia zmienia się ,lecz w niewielkim stopniu. Granice tolerancji w Polsce powoli migrują w stronę całkowitej akceptacji odmienności, jednak na taki stan rzeczy będzie trzeba, niestety poczekać.

Ciekawy artykuł? Podziel się ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola: *