Hot! Dzisiaj 44. rocznica śmierci Wlastimila Hofmana – na Jego trop wpadła Zuzia

Niedawno napisała do nas Zuzanna Czernicka o swoim odkryciu, a dzisiaj jest właśnie rocznica śmierci bohatera Jej opowieści, czyli Wlastimila Hofmana. Posłuchajcie!

Moja babcia mieszka w Szklarskiej Porębie. Odwiedzam ją bardzo często. Lubię oglądać obrazy, które wiszą w różnych częściach jej domu. Często słucham opowieści związanych z tymi obrazami oraz ich autorem – Wlastimilem Hofmanem. Dopiero od niedawna zainteresowałam się bliżej historią tego malarza.

Wybrałam się do muzeum – domu Wlastimila Hofmana. Dom znajduje się przy ulicy Matejki w Szklarskiej Porębie. Wygląda jak tradycyjna góralska chata wśród drzew. To tutaj tworzył i mieszkał jeden z najwybitniejszych polskich malarzy epoki symbolizmu, uczeń i przyjaciel Jacka Malczewskiego. Artysta, zapisał dom panu Jędrzejczakowi w testamencie, ale właściciel chętnie pokazuje pokój gościnny i pracownię malarza, w której nadal stoją sztalugi, pędzle i tubki z farbami. Zapach farb unosi się wokół nawet jeszcze teraz…

Modelami malarza bardzo często byli mieszkańcy Szklarskiej Poręby oraz turyści. Wielu z nich może poszczycić się obrazami Sąsiada – Artysty. Bardzo często Hofman w ramach podziękowań za pomoc lub z okazji świąt, imienin, obdarowywał znajomych swoimi pracami, które dodatkowo zawierały odręczną dedykację. Najczęściej były to portrety lub obrazy kwiatów (takie prezenty otrzymali moi pradziadkowie i inni członkowie rodziny).

Prace Hofmana można również podziwiać w kościele p.w. Bożego Ciała w Szklarskiej Porębie Górnej. To tutaj znajdują się prace artysty o tematyce religijnej: w ołtarzu głównym Jezus, Czterej Ewangeliści, na zewnątrz kościoła stacje Drogi Krzyżowej.

Warto więc zejść czasem ze szlaku, będąc w Szklarskiej Porębie, odwiedzić Dom Wlastimila Hofmana, poczuć ducha artysty i zobaczyć wystawę obrazów. Jest to jedyne w swoim rodzaju muzeum, pełne ciepła i uroku.

Zuzanna Czernicka

Oto zdjęcia z rodzinnych zbiorów, które nadesłała Zuzia.

str.1_dom_hofmana

str.2_dom_hofmana

str.3_dom_hofmana

str.4_dom_hofmana

 

 

Może i Wy, Wasi rodzice czy dziadkowie znają kogoś ciekawego? Warto szukać i odkrywać! No i oczywiście nadsyłać na Strefę.

Ciekawy artykuł? Podziel się ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola: *