Hot! 20 czerwca Światowy Dzień Uchodźcy

Uchodźcy czy imigranci zarobkowi są obiektem badań, jednostkami w statystykach i nierzadko wielkim problemem do rozwiązania. Należy jednaka pamiętać, iż są to przede wszystkim ludzie, ludzie pokrzywdzeni przez los. Ciężko też dzielić osoby starające się dostać do UE na uchodźców czy imigrantów zarobkowych, gdyż najczęściej uciekają oni ze swych krajów zarówno przed biedą, jaki i przed wojnami oraz prześladowaniami. Traumatyczne przeżycia odbijają się na psychice takich osób utrudniając normalne funkcjonowanie nawet w państwie, w który są już względnie bezpieczni.

Specjalistyczne, darmowe usługi uchodźcom oraz repatriantom świadczy Fundacja Ocalenie. Według pracującego w niej psychologa Piotra Bystrianina, pomocy polegającej na rozmowie i podzieleniu się swymi problemami potrzebuje większość nielegalnych z krajów trzecich.

– Ludzie potrzebują przede wszystkim rozmowy, kogoś kto ich wysłucha. Często mają problemy związane z barierami kulturowymi i językowymi oraz inne, którymi nie chcą obciążać swoich najbliższych – mówi specjalista.

W jakich sposób można jednak pomóc komuś, kto już wie, że będzie musiał wrócić do kraju, z którego chciał uciec? W jaki sposób poprawić nastrój kogoś, kto na ucieczkę wydał dorobek swego życia? Co mówi się takim osobom? Według Piotra Bystrianina, nie może być mowy o pomocy, polegającej na budowaniu niepewnych nadziei.

– W takich sytuacjach nie ma gotowych sformułowań – mówi specjalista – Można poinformować o możliwości odwołania się, starać się pomóc takiej w zaakceptowaniu tego, na co nie ma wpływu. Najważniejsze jest jednak, aby ofiarować tym ludziom swój czas i uwagę, pokazać, że ją rozumiemy i jej współczujemy. To często jedyna rzecz jaką możemy zrobić.

Ciekawy artykuł? Podziel się ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola: *